Forløb
Skriveproces med interview
Forløbet sætter fokus på hvordan man arbejde med skriftsprog, talesprog anvende skriftsproget varieret. (Paradigmatisk undervisningsforløb til niveau F).
Formål
Forløbets mål er, at kursisten kan:
- lytte aktivt og forholde sig til mundtlige udsagn
- demonstrere viden om skriftsprog og talesprog
- anvende skriftsproget varieret og med bevidsthed om situation og genre samt normer for retskrivning og grammatik
- arbejde selvstændigt med skriveprocessen fra idé til færdig tekst.
1. Omfang/planlægning
Forløbet varer ca. 4-6 timer.
2. Forberedelse/opbygning
Forløbet inddrager følgende kernestof:
- Skriftsprog og talesprog
- Sprog og stil
- Skriveprocessen
- Sagtekster
- Kommunikationssituationen.
Der fokuseres på skriveproces og forskellige interviewgenrer.
Materialer:
- Forskellige typer interviews læses af alle (se eventuelt Røde Kors Magasinet)
- Baggrundsmateriale om interviewgenren, for eksempel fra internettet.
3. Gennemførelse
Der arbejdes individuelt eller i par:
- Forløbet kan starte med tænkeskrivning om et givet emne, for eksempel skoleminder
- Der laves spørgsmål til brug i et interview på baggrund af tænkeskrivningen
- Gennemgang af spørgeteknik, åbne og lukkede spørgsmål
- Interviewet gennemføres som pararbejde
- Gennemgang af kommunikationsmodel
- Individuel redigering af interviewet
- De færdige interviews samles i hæfte og læses af alle
- Hvert interview får respons, og skribenten redegør for og begrunder den anvendte interviewmåde.
Der arbejdes med fasebevidsthed i forbindelse med det skriftlige produkt, her interview til en avis: Hvilken skrivefase er jeg i (finde, fokusere, forme, formulere, forbedre)? Kritik og respons tilpasses den aktuelle fase.
Skriveforløbet kan bestå af:
- Individuel tænkeskrivning over et givet emne (finde og finde på)
- Udformning af interviewspørgsmål (finde)
- Udføre interviewet
- Fastlægge fokus: Hvad vil jeg skrive om, hvad kan bruges, hvad er hensigten (fokusere)
- Bestemme form og opbygning af interviewet (forme)
- Skrive udkast til interviewartiklen (formulere)
- Redigere, ændre, vælge fra, tilføje: sammenhæng, afsnit, sprog, tegn, overskrift, layout (forbedre)
- Alle læser 4 interviewartikler med respons for øje
- Undervejs kan læses eksempler på forskellige interviewgenrer: eks-pertinterview, portrætinterview, meningsinterview. Der opstilles krav til et godt interview.
4. Evaluering/opfølgning
Mundtlig evaluering med fokus på skriveprocessens faser. Blev interviewet mon bedre, fordi emnet var forberedt gennem tænkeskrivning?
Kreditering:
Paradigmatisk undervisningsforløb til niveau F - Børne- og Undervisningsministeriet.